Vertikalna organizacija vlasti
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Pravni fakultet

S a d r ž a j
Uvod ........................................................... 2
Centralizacija .............................................. 3
Decentralizacija ........................................... 4
Prednosti i mane centralizacije i decentralizacije ............................................. 6
Zaključak ..................................................... 7
Literatura ..................................................... 8
Uvod
Država može biti različito uređena, ali to zavisi od raznih uslova i okolnosti, zatim od istorijskog razvoja, tradicije, običaja, kao i od razvoja i uticaja teorija i ideja. Tako da se mogu razlikovati države sa različitim oblicima državnog uređenja. U prostoj, unitarnoj državi moguće je govoriti o dva osnovna oblika državnog uređenja – centralizaciji i decentralizaciji. Osim proste, unitarne države postoji i savezna država ili federacija. Međutim, savremeni teoretičari poznaju još i regionalnu državu kao trećeg člana modernih državnih uređenja.
Državna organizacija je, posmatrana u celini, sastavljena od velikog broja organa, odnosno delova. Ti delovi se mogu posmatrati sa raznih aspekata i može se govoriti o njihovim raznim oblicima s obzirom na njihovu povezanost.
Mogu se posmatrati delovi državne organizacije u horizontalnoj liniji, a to zapravo podrazumeva povezanost raznovrsnih organa istog stepena, takvi su , na primer, opštinski organi : opštinske skupštine, njenih organa uprave, izvršnog organa i opštinskih sudova. Mada, može se posmatrati i odnos zakonodavnih, upravnih, izvršnih i sudskih organa iste teritorije.
Oblik državne organizacije može se posmatrati i kroz odnos viših i nižih organa, kroz veću povezanost i odnos manjih i većih delova državne organizacije, u vertikalnoj liniji. Naime , to se najčešće objašnjava kao odnos centralnih i decentralnih organa. Centralni su oni organi koji vrše vlast na celoj teritoriji države, a decentralni koji vrše vlast na manjim teritorijama i ovo predstavlja osnovni odnos kod državnog uređenja.
Vlast se može posmatrati iz vertikalne perspektive njene organizacije, imajući u vidu okvir važenja pravnih normi, čije se područje primena uspostavlja na osnovu teritorije i stanovništva.
Centralizacija
Pod centralizacijom se pordrazumeva koncentrisanje i osamostaljivanje vlasti upravljanja i odlučivanja u jednom centru. Krajnja centralizacija podrzumeva da decentralni organi nemaju neke svoje posebne poslove, zavise i potčinjeni su centralnim organima, pa su u stvari njihovi delovi. U centralizovanoj državi sva vlast potiče iz jednog centra, tako da ona teži da rešava o svim pitanjima, pa čak i o onim od lokalnog značaja. Dakle , u takvoj državi nema mesta za lokalnu samoupravu.
Iako u osnovi predstavlja državni oblik u kome je celokupna vlast usredsređena u centralnim organima- kod centralizacije mogu postojati i drugi organi , što je sasvim normalno, jer se država ne može sastojati samo od centralnih organa. Međutim, centralni organi postavljaju i kontrolišu te druge organe. Oni mogu biti delovi centralnih, a mogu biti i decentralizovani organi, ali to je birokratska decentralizacija. Moguć je slučaj kada je jedna država prosta, uređena više centralistički, nije složena, ali ima vrlo razvijene oblike decentralizacije i autonomije. Takav je slučaj sa skandinavskim državama i Engleskom.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!